ENGİN DENİZ

ENGİN DENİZ

  • Allianz Sigorta
  • Sponsorluk

Dr. Engin Deniz, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Lisans eğitiminin ardından, Boğaziçi Üniversitesi ve Doğuş Üniversitesindeki doktora çalışmalarını başarıyla tamamlayarak, proje yönetimi tecrübesini ve teknik bilgi birikimini, Tüketici Elektroniği, Ar-Ge Merkezleri-Üniversiteler, Yazılım ve Savunma sektörü gibi farklı alanlara taşımıştır.

DENIZ, tüketici elektroniğinde Türkiye’nin önde gelen firmasında donanım tasarım mühendisi olarak başladığı profesyonel kariyerine; Ar-Ge faaliyetlerinden tedarik yönetimine, pilot üretimden seri üretime kadar tüm süreçlerin takibinde görev almıştır. Kısa sürede Proje Yönetim Metodoloji ve Ürün Yönetimi kavramı ile tanışmış olup, Türkiye’nin ilk Karasal Dijital Yayın Lansmanında sergilenen IDTV (Integrated Digital TV) projeleri ile bu tecrübesini güçlendirmiştir.

DENIZ, Proje ve Kontrat Yönetimi tecrübesini Savunma Sanayi çalışmalarına taşımış, MILSTD ve IEEE standartlarını sistem, test, yazılım, elektrik-elektronik, mekanik mühendisliği disiplinlerine entegre ederek Proje Yönetimi Metodolojisini bir çok başarılı projeye uygulamıştır. Çeşitli projelerde Agile Project Management yaklaşımını tecrübe etmiş ve başarı hikâyelerine imza atmıştır. Kuruluşunda yer aldığı Proje Yönetim Ofisi yöneticiliği sonrası Finans sektörüne geçmiştir. 

2013-2016 yılları arasında BNPP TEB BT-PMO’nde (Bilgi Teknolojileri Proje Yönetim Ofisi) Proje/Program Yöneticisi olarak görev almıştır. Portföy Yönetimi, Program Yönetimi, Talep Yönetimi ve stratejik öneme sahip olan büyük ölçekteki projelerin yöneticiliği üstlenmiştir. Ek olarak, teknoloji dönüşümü ve dış kaynak ihtiyacı olan projelerde görev alarak, BT- PMO biriminin stratejik hedeflere ulaşmada planladığı çalışmalara aktif destek vermiştir.

DENİZ, 2016 sonu itibariyle sektörünün lider firması Allianz Sigorta’ya tansfer olmuştur. Merkezi Proje Ofisin’de (CPO) Proje Yönetimi Müdürü olarak çalışmalarına devam etmektedir.